Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

TPMS

tpms

TPMS: čo to je a ako funguje?

 

Systém TPMS, ktorý je zobrazený kontrolkou aj na palubnej doske vozidla, je systém monitorovania tlaku v pneumatikách. Od novembra 2014 musia mať všetky automobily určené na predaj v Európskej únii v pneumatikách nainštalovaný snímač tlaku TPMS.

 

Využite službu kontroly snímačov tlaku TPMS v miestnom servise Premio.

Čo je TPMS?

 

Skratka TPMS Tire Pressure Monitoring System znamená v angličtine systém monitorovania tlaku v pneumatikách. Inými slovami, TPMS je snímač tlaku vzduchu v pneumatikách. Systém TPMS priebežne kontroluje stav tlaku v pneumatikách vozidla a informuje o tom, či je tlak správny a tým ovplyvňuje jazdu, bezpečnosť vodiča, spolucestujúcich a spotrebu paliva.

 

Nesprávny tlak, a najmä rozdiel tlaku medzi jednotlivými pneumatikami počas jazdy, má veľmi veľký vplyv na komfort jazdy a správanie vozidla v núdzových situáciách, ako sú brzdenie alebo náhle zmeny smeru. Príliš nízky tlak v pneumatikách má negatívny vplyv na spotrebu paliva, zatiaľ čo príliš vysoký tlak nepriaznivo ovplyvňuje komfort jazdy. Príliš vysoký aj príliš nízky tlak sa odráža v väčšom opotrebovaní pneumatiky.

 

Priemerný vodič zväčša nemôže vycítiť alebo zaznamenať rozdiel tlaku v jednotlivých pneumatikách, pretože je to voľným okom nepostrehnuteľné. Pri relatívne nízkych profiloch pneumatík môžete v každodennej prevádzke vozidla prehliadnuť dokonca aj rozdiel 1 bar. Okrem toho môže vizuálne posúdenie stavu tlaku pneumatík negatívne ovplyvniť i nerovnomerný tvar vozovky. Len málo vodičov má vo zvyku pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách.

 

Práve z týchto dôvodov sú v automobiloch snímače tlaku v pneumatikách inštalované. Priebežne kontrolujú tlak alebo rozdiel tlaku v závislosti od typu systému TPMS. Vodič vozidla tak dostáva aktuálne informácie o stavu tlaku. V prípade akýchkoľvek zmien tak môže rýchlo reagovať, napríklad tým, že dohustí pneumatiky alebo navštívi najbližší servis Premio, aby si nechal skontrolovať tlak v pneumatikách a snímače tlaku TPMS svojho auta.

 

Ako funguje TPMS?

 

Snímače tlaku TPMS, ktoré sú inštalované v osobných automobiloch, sa delia na dva typy:

 

  • Priame snímače tlaku TPMS
  • Nepriame snímače tlaku TPMS.

 

Priame snímače tlaku TPMS sú zvyčajne umiestnené v pneumatikách a sú súčasťou vzduchových ventilov. Priamy systém TPMS pozostáva z týchto prvkov:

 

  • snímače tlaku
  • rádiové vysielače
  • napájací zdroj.

 

Vďaka tomuto riešeniu palubný počítač dostáva presné informácie z priameho systému TPMS o hodnote tlaku v každej pneumatike a zobrazuje ich na obrazovke. Nastavenie každého snímača pomocou palubného počítača je veľmi presné. To môže v mnohých prípadoch viesť k tomu, že nie je možné len tak zmeniť poradie kolies na aute, a zároveň je po každej výmene pneumatík potrebné systém priameho merania TPMS resetovať a potom načítať nové údaje do systému. Tieto činnosti by mal vykonávať vyškolený odborník.

 

Systém nepriameho merania TPMS je v skutočnosti len imitáciou systému TPMS. Vzhľadom na ich skutočný spôsob fungovania sú jednou z funkcií ABS a ESP systémov. Stojí za zmienku, že nepriamy systém merania TPMS je oveľa užívateľsky prívetivejší k vodičovi automobilu.

 

V tomto systéme ABS a ESP dostávajú od svojich snímačov aktuálne informácie o počte otáčok každého kolesa. Čím vyšší je tlak v pneumatikách, tým väčší je skutočný priemer pneumatiky. Naopak čím nižší je tlak v kolese, tým menší je jeho skutočný priemer. Nepriamy systém merania TPMS, ktorý má prístup k týmto informáciám, konvertuje rýchlosť kolesa a ak po chvíli zistí rozdiel, informuje vodiča rozsvietením indikátora nesprávneho tlaku v pneumatikách.

 

Aké sú výhody snímača tlaku v pneumatikách?

 

Snímače tlaku TPMS inštalované v autách prinášajú mnoho výhod. Medzi výhody snímačov tlaku patria:

 

  • pomáhajú udržiavať správny tlak v pneumatikách
  • môžu zvýšiť bezpečnosť vodiča a cestujúcich počas jazdy
  • zvyšujú komfort jazdy
  • znižujú opotrebovanie pneumatík
  • zkracujú brzdnú dráhu
  • ukazovateľ tlaku v pneumatikách výrazne zlepšuje spotrebu paliva.

 

Ako zistiť, či má moje auto TPMS?

 

Ak chcete skontrolovať, či je vaše vozidlo vybavené snímačmi tlaku vzduchu TPMS, jednoducho otočte kľúč do polohy "zapnuté". Ak sa na prístrojovej doske objaví kontrolka "nízky tlak v pneumatikách", vaše vozidlo má systém monitorovania tlaku v pneumatikách TPMS.

 

Koľko stojí údržba pneumatiky s priamym TMPS?

 

Údržba pneumatík s priamym TPMS stojí viac ako pri nepriamom systéme TPMS. Je to spôsobené najmä tým, že správna starostlivosť o pneumatiky s priamym systémom TPMS si vyžaduje dodatočné diely a prácu. Okrem toho je snímač tlaku v pneumatikách s priamym systémom náchylný na poškodenie pri demontáži pneumatiky. Ďalším nákladom je kalibrácia, ktorou musí snímač tlaku prejsť pri priamom systéme merania tlaku TPMS, a to po výmene pneumatík a zmene polohy kolesa. Snímač vzduchu na kolesách je náchylný na poruchu.

 

Systém TPMS priebežne kontroluje tlak vzduchu v pneumatikách vášho vozidla, čo umožňuje udržiavať správnu úroveň tlaku v pneumatikách, jazdiť bezpečne a pohodlne a znižovať opotrebovanie pneumatík.

 

Priamy snímač TPMS má batériu, u ktorej je potrebné kontrolovať jej nabitie a v prípade nedostatočného napätia je toto signalizované rosvietenou kontrolkou TPMS na palubnej doske vozidla.

 

Potrebujú vaše snímače TPMS servis? Odborníci z Premio majú potrebné vybavenie, znalosti a skúsenosti na počiatočnú diagnostiku problému a potom sa s vami rozhodnú, ako postupovať ďalej.