Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Jazda v noci – na čo je potrebné pamätať?

Jazda po cestách po zotmení prináša obavy mnohým vodičom. Automobilový priemysel vyvinul bohatú škálu riešení a technológií navrhnutých tak, aby uľahčovali jazdu v noci a bola pritom nielen pohodlná, ale predovšetkým bezpečná pre všetkých účastníkov premávky.

 

Na úvod stojí za to venovať pozornosť lekárskym aspektom videnia v tme – nočnej slepote (nazývanej tiež šeroslepota). Hovoríme o známej a zdokumentovanej očnej chorobe, ktorá môže v extrémnych prípadoch viesť až k strate zraku. Ak máte ťažkosti s videním za slabého svetla a počas jazdy v noci, obráťte sa na očného lekára a požiadajte o stanovenie diagnózy.

 

Ak idete na výlet v noci a staráte sa o zaistenie plnej bezpečnosti, pred začatím cesty si naštudujte súbor kľúčových pravidiel. Najlepšie je to urobiť už deň pred odchodom, aby ste mali dostatok času na zlepšenie niektorých prvkov.

 

Predpokladajme, že všetko funguje správne a vydáte sa na cestu. Aké nástroje a rady majú vodiči k dispozícii ohľadom nočnej jazdy? Ako z nich vyťažiť čo najviac, aby ste udržali seba a ostatných v bezpečí? O tom v nasledujúcich častiach tohto článku. 

 

Postarajte sa o správnu viditeľnosť prostredníctvom profesionálneho servisu svetiel automobilov.

Vhodné svetlá

 

Osvetlenie vozidla a jeho použitie upravuje Zákon č. 8/2009 o cestnej premávke. Pri jazde v noci sa využívajú štyri hlavné nastavenia svetla:

 

  • Stretávacie svetlá: povinné pri nepretržitej jazde za normálnych podmienok viditeľnosti. Svetelný lúč je smerovaný tak, aby osvetľoval cestu pred vozidlom, ale neosvetľoval objekty, ktoré sú umiestnené vyššie, aby nedošlo k oslňovaniu vodičov jazdiacich na druhej strane vozovky.
  • Diaľkové svetlá: tzv. „dlhé“ svetlá sú prípustné len mimo zastavanej plochy a v situácii, keď z opačnej strany neprichádza žiadne iné vozidlo. Sú určené hlavne na diaľnice. Veľmi dôležitou súčasťou ohľaduplnej jazdy je obozretné používanie svetiel, pretože môžu oslepiť vodičov protiidúcich vozidiel. Ak vidíte na horizonte blížiace sa svetlá vozidla, okamžite prepnite svetlá na stretávacie.
  • Pozičné a núdzové svetlá: majú signalizovať ostatným účastníkom dopravy polohu vášho vozidla počas zastavenia. Podľa zákona môžu byť pozičné svetlá použité, keď vozidlo nemá núdzové svetlá. Keď zastavíte na kraji cesty, musíte tiež na cestu postaviť výstražný trojuholník, pozičné svetlá na prednej strane sú dva svetlomety bielej farby a vzadu dva červené svetlomety.
  • Hmlové svetlá: sú iba podporou pre hlavné svetlomety a majú byť viditeľné len pre ostatných vodičov a informujú ich o prítomnosti vozidla. Ich farba a intenzita boli zvolené tak, aby lepšie „prerážali“ hmlu ako bežné svetlomety.

 

Pre zaujímavosť – oplatí sa venovať pozornosť technológii adaptívneho matrixového osvetlenia. LED svetlomety v takom aute fungujú podobne ako počítačový projektor – môžu osvetľovať vybrané časti cesty. Takýto svetlomet automaticky zhasne priestor osvetľujúci automobily oproti, čo je veľmi pohodlné pre ostatných vodičov. Na druhej strane to umožňuje lepšie osvetlenie dopravných značiek a rovnomernejšie osvetlenie ciest a ich okrajov.

Bezpečná vzdialenosť 

 

Pri jazde v noci zvýšte vzdialenosť od vozidiel idúcich pred vami, čo vám poskytne viac času na reakciu v núdzových situáciách. Podľa výskumu je brzdná dráha bežných osobných automobilov pri rýchlosti 80 km/h medzi 15 a 21 metrov. To sú asi 3 až 4 dĺžky auta.

 

Avšak, dávajte si pozor na reakčný čas odozvy – predpokladajme, že od reakcie vodiča na nebezpečenstvo a stlačením brzdy prejde 1 sekunda. V závislosti od rýchlosti zatiaľ vozidlo prejde:

 

  • 50 km/h = 14 metrov.
  • 80 km/h = 21 metrov.
  • 100 km/h = 28 metrov.
  • 140 km/h = 39 metrov.

 

Bezpečná vzdialenosť pri jazde v zastavanej oblasti by preto mala byť aspoň 6 dĺžok vozidla. S rastúcou rýchlosťou postupne zvyšujte vzdialenosť od ostatných vozidiel – berte do úvahy, že ostatní vodiči si nemuseli všimnúť núdzovú situáciu, čo im dáva menej času na reakciu. 

Vyhnite sa pozeraniu do svetlometov

 

Intenzívny prúd svetla môže na okamih oslepiť oči zvyknuté na nočné podmienky. Nie je to pre zrak dlhodobo nebezpečné, ale fotoreceptory v očiach potrebujú chvíľu, aby sa prispôsobili intenzite dopadajúceho svetla. Po kontakte s jasným zdrojom na chvíľu sú „preťažené“, čo vyvoláva fenomén tzv. fotobielenia – pri pohľade na iné miesto, pred našimi očami zostáva obrys jasného objektu.

 

Takéto zhoršené videnie stráca schopnosť rozpoznať jemné signály počas nočnej jazdy, ktoré môžu informovať o potrebe reakcie. Pre vodiča je to tiež nepríjemné, takže je veľmi dôležité používať diaľkové svetlá v rozumnej miere. Môžu oslepiť aj vodiča, ktorý sa snaží od nich odvrátiť zrak.

 

Dobrou praxou pri jazde môže byť smerovanie zraku smerom k pruhom umiestneným na okraji cesty. To vám umožní mať pred očami výrazný, jasný pruh, ktorý vás bude informovať o smere vozovky pred vami a vyhnete sa kontaktu so svetlami prichádzajúcimi z protiľahlej strany.

Pamätajte na čisté sklá

 

Akékoľvek znečistenie skla môže odrážať svetlo v smere vodiča a spôsobiť mu tým nepríjemné pocity. Môže to nesprávne vyhodnotiť, napríklad ako signál o blížiacom sa vozidle alebo pokus o predbehnutie iným vozidlom. Aby ste sa ochránili pred takýmito situáciami, pred začiatkom jazdy si očistite všetky sklá zvonku aj zvnútra.

 

Počas zimy je najlepšie nastaviť na sklá teplý vzduch, aby sa ľad z celého povrchu skla roztopil. Kvapky zmrznutej vody môžu fungovať ako šošovky zaostrujúce svetlo, čo ešte zvyšuje vyššie uvedený efekt.

 

To isté platí aj pre sklá zahmlené zvnútra – nočná jazda vyžaduje úplnú pozornosť a dokonca aj jemná para môže sťažovať videnie nebezpečenstva v diaľke. Najbezpečnejšie bude, ak pred jazdou cirkuláciou vzduchu odstránite hmlu zo všetkých okien v aute.

Vyčistite a nastavte svetlá 

 

Rovnako ako v prípade skiel, venujte pozornosť aj čistote krytov vašich svetiel pred nočnou jazdou. Robte to hlavne pre ostatných účastníkov premávky, pretože znečistené alebo zahmlené svietidlá reflektorov môžu rozptyľovať svetlo a odrážať ho v nežiaducich smeroch. Aj nečistoty môžu v extrémnych prípadoch výrazne oslabiť svetelný lúč, ktorý počas jazdy vidíte. 

 

Osobitná pozornosť by sa mala venovať charakteristickým „zahmleným“ svetlometom, ktoré zvyčajne možno vidieť na cca 10- ročných autách. Kvôli oxidácii bol na takomto svetlomete zničený UV filter. To môže viesť k tomu, že svetelný lúč je sfarbený do žltkastej farby, ktorú naše oči vnímajú slabšie ako biele svetlo. 

 

Pokiaľ budete pamatať na vyššie uvedené bezpečnostné aspekty, môžete bez obáv vyraziť na cestu. Časom si všimnete, že spolu s rastúcimi skúsenosťami sa nočná jazda stáva pre vás čoraz jednoduchšou a prirodzenejšou. Existujú vodiči, ktorí naopak uprednostňujú cestovanie v takýchto podmienkach pre menšiu premávku na cestách a schopnosti rýchlejšie rozpoznať osvetlené vozidlá v diaľke.